Taupīgā ražošana: kas tas ir?

Taupīgā ražošana kļūst arvien veiksmīgāka, un korporācijas to zina jau gadiem ilgi. Dažādu nozaru organizācijas ir pieņēmušas tās pamatideju, lai veicinātu nepārtrauktu korporatīvās izaugsmes uzlabošanas kultūru. Lean ražošanas pieeja ir devusi novērojamus rezultātus, izmantojot tās metodes un rīkus, lai samazinātu atkritumu daudzumu un uzlabotu kvalitāti.

Šajā noderīgajā rokasgrāmatā ir izskaidroti ekonomiskas ražošanas pamati, tās vēsture, mērķi un iespējamās priekšrocības, kā arī tas, kā to īstenot dzīvē.

Taupīgā ražošana: kas tas ir?

Ražošanas tehnikas, kas pazīstama kā taupīga ražošana, mērķis ir paātrināt gan ražošanu, gan piegādātāju un klientu reakcijas laiku. Metodes mērķis ir palielināt produktivitāti, samazinot atkritumu daudzumu, racionalizējot procedūras un samazinot izdevumus. Vienkārši radot to, kas nepieciešams un izvairoties no pārpilnības, pieeja ļauj samazināt atkritumu un inventāra izdevumus. Stratēģija uzlabo produktivitāti un palīdz palielināt rentabilitāti, saīsinot ražošanas laiku.

Kas ir taupīgās ražošanas vēsture?

1940. gadu beigās Toyota izveidoja savu darbības modeli – Toyota ražošanas sistēmu (TPS), kas ir pazīstama arī kā taupīga ražošana vai tieši laikā ražota ražošana (JIT). Džons Krafčiks vēlāk popularizēja terminu "lean" 1988. gadā.

Džeimsam Vomakam un Danielam Džounsam 1996. gadā tika atzīti pieci ekonomiskas ražošanas principi, kas ietver vērtību specifikāciju, vērtību plūsmas kartēšanu, vērtību plūsmas izveidi, pievilkšanas sistēmas izveidi un tiekšanās pēc pilnības. Taupīgās ražošanas filozofijas un domāšanas pamatā ir idejas, kas veido ražošanas ciklu.

Vadības pieeja, kuras saknes meklējamas ražošanā, tagad veiksmīgi tiek izmantota dažādos uzņēmumos un jomās.

Toyota ražošanas sistēma (TPS): kas tas ir?

20. gadsimta sākumā vadības metode ražošanas un loģistikas darbību koordinēšanai, ko sauca par Toyota ražošanas metodi (TPS) vai "Toyota Way"; tika izstrādāts Japānā. JIT sistēma, ko izstrādājis japāņu rūpniecības inženieris un uzņēmējs Taiiči Ohno kungs, kalpo par TPS pamatu.

Cieņa pret cilvēkiem un nepārtraukta attīstība ir divi Toyota Way Lean pīlāri. Tie ir pamats, lai izprastu, kas ir tiešā ražošana un no kurienes nāk tās pamatprincipi.

Lai novērstu visas liekās darbības no procesiem, ir galvenais mērķis tieši laikā ražotajai ražošanai kā TPS sastāvdaļai. Metode cenšas panākt nepārtrauktus uzlabojumus, samazinot un likvidējot ražošanas darbības, kas nerada pievienoto vērtību (atkritumus). Piemēram, JIT pieejas piemērošana nozīmētu meklēt veidus, kā paātrināt maiņas laiku un atbrīvoties no darba klasifikācijas, ja strādājat vidē ar vairākām amatu klasifikācijām un ilgu maiņas periodu. Šādi rīkojoties, jūs ļaujat personām izmantot visu savu potenciālu, nevis atkārtoti atkārtot vienu un to pašu darbību, vienlaikus nodrošinot viņiem lielāku elastību.

Taupīgās ražošanas pamati

Ja vēlaties to efektīvi īstenot, ir svarīgi izprast piecus liesās pārvaldības pamatprincipus. Tie sastāv no:

 • Vērtības identifikācija: aprakstiet precīzu vērtību, ko klients meklē.
 • Vērtību plūsmas kartes izveide: atrodiet vērtību plūsmas ciklu katrai precei vai pakalpojumam, ko jūsu klienti novērtē, un atbrīvojieties no tiem, kas tos nevērtē.
 • Izveidot plūsmu: kad ir identificētas fāzes, kas rada pievienoto vērtību, mēģiniet ģenerēt nepārtrauktu vērtības plūsmu visā procesā.
 • Izveidojiet vilkšanas sistēmu: tā vietā, lai uzspiestu cilvēkiem darbu, ļaujiet viņiem to vilkt pašiem.
 • Cenieties pēc izcilības: samaziniet laiku un darbības, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu vērtību saviem patērētājiem, pastāvīgi uzlabojot darbu.

lean-management-principles
Pieci vienkāršas pārvaldības principi 

Taupīgā ražošana būtībā ir ražošanas metode, ko izmanto, lai saīsinātu piegādes un klientu apkalpošanas reakcijas laiku. Tas tiek panākts, noņemot visus neefektīvos procesus.

Ražošanas tehnikas priekšrocību analīze ir ļoti svarīga pirms Lean ražošanas ieviešanas jūsu uzņēmumā, lai nodrošinātu, ka jūsu cerības ir reālas. Šī tehnika ir pierādījusi savu spēju virzīt savu evolūcijas ceļu:

 • Uzlabota veiktspējas kvalitāte 
 • Racionalizēti procesi  
 • Paaugstināta produktivitāte 
 • Paaugstināta darbinieku apmierinātība un morāle 
 • Palielināta peļņa 
 • Saīsināts ražošanas un reakcijas laiks 
 • Noņemiet atkritumus 
 

Kādi trūkumi pastāv taupīgai ražošanai?

Izpētot taupīgās ražošanas trūkumus, var tikt kliedētas visas atlikušās neskaidrības par to, vai stratēģija būs piemērota jūsu vajadzībām pēc ieguvumu noteikšanas. Tālāk ir minētas dažas no visbiežāk sastopamajām lean problēmām:

 • Iekārtas kļūme 
 • Piegādātāja problēmas 
 • Darbinieku nepieņemšana 
 • Augstas ieviešanas izmaksas 
 

Kādi atkritumi rodas taupīgā ražošanā?

Taupīga ražošana faktiski nozīmē liela mēroga atkritumu likvidēšanu. Darba procesu likvidēšana, samazināšana un racionalizēšana ir daļa no Lean principu piemērošanas. Liesās atkritumi tiek iedalīti septiņās dažādās kategorijās, un tās visas ir jāizņem no darbplūsmas, turpinot attīstību.

1. Pārprodukcija 

Taupajā ražošanā pārprodukcija ir sava veida atkritumi, kas apraksta ražošanas vai darba radīšanu, kas pārsniedz nepieciešamo, kā rezultātā rodas papildu izdevumi par transportēšanu, resursiem, gaidīšanas laiku, pārstrādi utt.

2. Inventārs 

Pārmērīgs preču vai resursu pārpalikums, lai apmierinātu neparedzētus patērētāju pieprasījumus, ir saistīts ar atkritumu inventāra veidu. Tomēr šiem krājumiem parasti ir maza pievienotā vērtība klientiem, un tā vietā tie rada lielākus uzglabāšanas izdevumus.

3. Kustība  

Termins "kustības atkritumi" attiecas uz jebkādu bezjēdzīgu personāla vai iekārtu kustību, kas palēnina ražošanu, apdraud darba vietas drošību vai izjauc darba telpu. Tas var ietvert pārslēgšanu, celšanu, noliekšanos utt.

4. Defekti 

Jebkura prece vai pakalpojums, kas pilnībā jālabo vai jānodod metāllūžņos, tiek saukts par defektu, un tas ir sava veida atkritumi ekonomiskajā ražošanā. Nav tādu defektu, kas nepalielinātu izmaksas vai neatņemtu klientiem turpmāko vērtību.

5. Pārmērīga apstrāde 

Visas papildu pūles, kas klientam nav vajadzīgas un kas izraisa resursu un izmaksu pārtēriņu, tiek sauktas par izšķērdēšanu. Galīgais efekts ir augstāka galīgā cena, ko patērētājs var nebūt gatavs maksāt. Tā var būt jauna produkta funkcija vai vairākas darbības, kas tiek pievienotas darbplūsmas procesam.

6. Gaida 

Taupīgā ražošanā gaidīšana ir izšķērdība, kas attiecas uz jebkuru pakalpojumu, kas nedarbojas, piemēram, piegādes vai piegādātāju gaidīšana, aprīkojums, kas gaida labošanu, vai personas, kuras gaida apstiprinājumu.

7. Transports 

Taupajā ražošanā "transportēt atkritumus" attiecas uz jebkādu nevajadzīgu resursu vai materiālu nodošanu, kas maksā naudu, apdraud kvalitāti un nepievieno galaprodukta vērtību.

Taupīgas ražošanas pielietojumi dažādās nozarēs

Ražošanas pieeja sākotnēji tika izstrādāta kā stratēģija atkritumu samazināšanai un ražošanas procesa paātrināšanai. Tagad to veiksmīgi izmanto daudzās dažādās jomās:

 • Veselības aprūpe 
 • Programmatūras izstrāde 
 • Projektu vadība 
 • Būvniecība 
 • Bankas 
 • Izglītība 
 

Kādi taupīgās ražošanas instrumenti darbojas vislabāk?

Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, ekonomiskajā ražošanā tiek izmantoti daudzi rīki un stratēģijas. Labākie taupīgās ražošanas rīki var atšķirties atkarībā no jūsu uzņēmuma iestatījumiem. Šeit ir daži no populārākajiem, praktiskākajiem un biežāk lietotajiem rīkiem:

 • Kanban ir darbplūsmas pārvaldības paņēmiens, kura mērķis ir nodrošināt darbu vislabākajā iespējamajā veidā dažādās komandās un organizācijas līmeņos.
 • Kaizen (nepārtrauktas uzlabošanas filozofija)
 • Vērtību straumes kartēšana ir vienkārša pārvaldības paņēmiens visu piegādes procesa posmu ilustrēšanai, novērtēšanai un uzlabošanai.
 • 5S metode (lean metode, lai maksimāli palielinātu procesa efektivitāti darba vietā)
 • Plan-Do-Check-Act (PDCA) ir iteratīva problēmu risināšanas metode, kas nodrošina nepārtrauktu procesu un produktu uzlabošanu.
 • Heijunka (lean pieeja, lai maksimāli palielinātu rezultātu)
 • Poke-Yoke (sistēma kļūdu un kļūmju identificēšanai)
 • Lean paņēmiens, ko sauc par Jidoka (kas nodrošina iebūvēto kvalitāti)
 • Andon (Ražošanas sistēmas kļūdu brīdinājuma sistēma)
 robots

Taupīgās ražošanas piemēri

Neskatoties uz to, ka tie sakņojas automobiļu nozarē, taupīgās ražošanas principi tagad tiek plaši izmantoti ārpus ražošanas nozares. Mūsdienu pasaulē ekonomiskas ražošanas idejas pielietošanai var būt dažādas formas. Šeit ir dažas ilustrācijas:

 • Iekrāvēju ražošana: produkcijas un produktivitātes palielināšana.
 • Klientu apkalpošana: vērtību plūsmas kartēšana palīdz racionalizēt darba procesu.
 • Procesu automatizācija: palielinās plūsmas izsekošana un pārskatāmība.
 • Uzlabota mācīšanās un zināšanu apmaiņa, izmantojot inovāciju kultūru.
 

Taupīgā ražošana Sešām Sigmām

Taupīgā ražošana un Sešas Sigmas atšķiras viens no otra ar to, kā tie sasniedz savus mērķus. Lean koncentrējas uz atkritumu samazināšanu un uzlabojumu panākšanu, bet Sešas Sigmas mērķis ir atrast un novērst galvenos cēloņus, izmantojot vairāk statistikas un grafisko metožu.

Neskatoties uz to, abu pieeju mērķis ir uzlabot ražošanas procesus, izmantojot agrīnu defektu atklāšanu, atkritumu novēršanu un augstākās kvalitātes piegādi. Kopā tie veido uz datiem balstītu metodoloģiju, kas pazīstama kā Lean Six Sigma, kas veiksmīgi papildina viena otru, nosakot problēmu pamatcēloņus.

Kopsavilkumā

Līdzīgas ražošanas ražošanas pieejas mērķis ir paātrināt gan piegādātāju, gan klientu reakcijas laiku, kā arī ražošanas laiku. Šīs pieejas pamatā ir piecas pamatidejas.

 • Identificējiet vērtību. 
 • Kartē vērtību straumi. 
 • Izveidot plūsmu. 
 • Izveidojiet vilkšanas sistēmu. 
 • Dzenieties pēc pilnības.
Citas publikācijas
Kas ir svarīgāks — iekārtu caurlaides spēja vai noslogošana?
Dažādās situācijās uz šo jautājumu mēdz atbildēt dažādi. Daudz kas ir atkarīgs no kritērijiem. Piemēram, ja kompānija piedāvā metāla apstrādi uz formēšanas iekārtas kā pakalpojumu (ja tas ir metāla apstrādes apakšuzņēmējs), tad viņa interesēs ir pēc iespējas vairāk noslogot uzņēmumā esošās metāla apstrādes iekārtas.
Kā veiksmīgi iedarbināt veco locīšanas presi un pielāgot to
Daudzas mazākas apakšuzņēmēju ražotnes dažādās pasaules valstīs joprojām izmanto vecās mehāniskās locīšanas preses ar vecākas paaudzes instrumentu, labi kopjot tās. Raksta autors ir pārliecināts, ka daudzi joprojām izmanto šādas preses, vai tos, kas ir nedaudz vienkāršāki par modernām sarežģītām sistēmām, par kurām parasti runa rakstos.
8 padomi štancēšanas iekārtu un instrumenta kalpošanas laika pagarināšanai
Raksta autors, metālapstrādes profesionālis, ne tikai dalās ar padomiem par to, kā maksimāli pagarināt štancēšanas iekārtu un instrumenta kalpošanas laiku, bet arī ievada lasītāju lietas kursā par pašu štancēšanas procesu un nozīmīgiem aspektiem, kuriem jāpievērš uzmanība vislabāko rezultātu sasniegšanai.

Pasūtiet zvanu

Pilnais vārds: *

Tālrunis: *