Kas ir jāzina par CNC iekārtām?

Ar CNC aprīkotās iekārtas ir elektromehāniskās ierīces, kuras pilda dažādus ražošanas uzdevumus, izmantojot datorprogrammas. “CNC” tiek atšifrēts kā “skaitliska programmatūra” un nozīme uz programmatūras pamatotu materiālu apstrādes un detaļu ražošanas metožu kopumu.

Pirmās CNC iekārtas radās divdesmitā gadsimta 40. -50. gados un darbojās ar toreiz bieži izmantoto komunikācijas un datu glabāšanas tehnoloģiju, ko sauc par perfokarti un perfolentām. Mūsdienās šī tehnoloģija ir novecojusi, jo datu pārraides līdzeklis ir ātri kļuvis analogāks, bet pēc tam digitāls 50 x 60s gados.

Kā tas darbojas

Apstrāde — materiāla sagataves pārveidošanas metode, piemēram, metāla sagataves pārveidošana gatavā produkcijā vai detaļas prototipā), izmantojot kontrolētu materiāla noņemšanas procesu. Līdzīgi citai tehnoloģijai, 3D drukāšanai, CNC izmanto digitālās instrukcijas no CAM (automatizētas programmēšanas) vai CAD (automatizētas projektēšanas), kas izstrādātas īpašā programmatūrā (Solid Works, RADAN, etc). Iekārta ar CNC uztver šos failus kā instrukciju izstrādājumu mehāniskai apstrādei.

Iespēja programmēt datorizēto ierīci iekārtas vadīšanai ievērojami palielina ceha veiktspēju, jo automatizē augsti tehnoloģiskus un darbietilpīgus procesus. Automātiska griešana paaugstina gan ražojumu ražošanas ātrumu, gan precizitāti, īpaši, lietojot sarežģīti apstrādājamo vai dārgo materiālu.

Bieži apstrādes procesi prasa dažādu instrumenta veidu un izmēru izmantošanu noteiktas formas detaļām. CNC iekārtas parasti savieno instrumentu komplektā vai grupās, veidojot “turetus, no kuriem iekārta pati izvēlas nepieciešamo. Vienkāršas iekārtas var pārvietoties pa vienai vai divām asīm, bet sarežģītākas izmanto X, Y, Z asis, lai pārvietotos pa taisni un vēl vairākām rotācijas asīm.

Daudzasu (daudzkoordinātu) darbgaldi var automātiski apgriezt apstrādātās sagataves un noņemt materiālu, kas iepriekš bija “apakšā”. Tā operatoram vairs nav nepieciešams manuāli apgriezt detaļu, un tā tiek apstrādāta no visām pusēm bez viņa iejaukšanās. Pilnīgi automātiska griešana kopumā ir precīzāka par to, kurā nozīmē ir cilvēka faktoram. Tomēr manuālā apstrāde bieži vien ir obligāta, piemēram, smalka gravēšana vai griešana, kas prasa lielu stundu skaitu programmēšanai.

CNC iekārtu tipi

CNC iekārtas iedalās divās vispārīgās kategorijās: tradicionālās apstrādes tehnoloģijas un jaunās tehnoloģijas:

Tradicionālās tehnoloģijas

Izmanto griešanas rīku — rotējošus urbjus, kas mijiedarbojas ar nekustīgu materiāla bloku vai sagatavi.

Virpošanas darbgaldi, pretstati urbšanas iekārtām, griež materiāla bloku attiecībā pret nekustīgo griezējinstrumentu.

Frēzmašīnas: visbiežāk izmantotās CNC iekārtas. Tajos tiek izmantots rotējošs griezējinstruments, kas noņem materiālu no sagataves.

Jaunās tehnoloģijas

Elektriskā vai elektroķīmiskā apstrāde: ir jaunas tehnoloģijas, kas izmanto specializētās materiālu griešanas tehnikas. Šeit var pieminēt elektroķīmisko vai elektronisko apstrādi, elektroeroziju (EDM), fotoķīmisko un ultraskaņas apstrādi. Lielākā daļa no šīm tehnoloģijām ir specializētas un izmantojamas masveida ražošanā atsevišķiem metāla veidiem.

Citi griešanas līdzekļi: pastāv arī citas tehnoloģijas, kas izmanto citus griešanas līdzekļus. Piemēram, tās ir koordinātu štancēšanas iekārtas, lāzera, gāzes, plazmas un hidroabrazīvas griešanas iekārtas.

Izmantotie materiāli: CNC iekārta var apstrādāt gandrīz jebkuru materiālu atkarībā no detaļu pielietojuma. Visbiežāk tie ir metāli, piemēram, alumīnijs, varš, alva, tērauds, titāns, kā arī koks, putupolistirols, stiklplasts, polipropilēns un citi.

Prototipu izveide: CNC iekārtas ir kļuvušas par īstu izrāvienu ātrās prototipēšanas jomā. Pirms CNC ieviešanas (perfokaršu izmantošanas laikā) detaļas tika apstrādātas manuāli. Tas visbiežāk noveda pie lielām kļūdām prototipā, jo esošās darbnīcas tika izmantotas tikai lielām partijām.

Kas ir labāks: CNC apstrāde vai 3D druka?

Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no izmantotā materiāla, detaļu sarežģītības un ekonomiskajiem faktoriem. Izmantojot 3D drukāšanas tehnoloģiju, detaļu veido ar uzkausēšanu no apakšas uz augšu. Sarežģītas formas un iekšējās daļas bieži tiek radītas vienkāršāk nekā izmantojot CNC.

Tradicionālās CNC iekārtas parasti tiek ierobežotas ar pieejamiem instrumentiem un rotācijas asīm. No otras puses, 3D drukāšana ir vairāk ierobežota nekā CNC. Piemēram, ja nepieciešams ritošā mehānisma prototips, tad drīzāk jālieto CNC un polipropilēns. Jūs varat ražot praktiski jebkādas detaļas, jo tikai nedaudz no mūsdienu materiāliem ir pielāgoti 3D printeru prasībām.

Pielietojums ražotnēs: daudzas modernas CNC iekārtas ir izstrādātas speciāli nišu ražošanas procesiem. Piemēram, elektroķīmiskā apstrāde tiek izmantota paaugstinātas izturības izstrādājumu izveidei un cita apstrāde tam nav piemērota. Tradicionālās CNC iekārtas var izmantot gan lielām partijām, gan prototipiem.

Avots: www.creativemechanisms.com

IMA informācija

Atkarībā no situācijas un detaļu tipa, kuras jau tiek ražotas vai tikai plānotas ražošanai nākotnē, rūpniecības uzņēmumam jāizvēlas, kurā tieši iekārtai ar CNC ir jāiegulda. Vislabākie itāliešu iekārtu ražotāji, IMA dalībnieki, piedāvā plašu savu risinājumu izvēli jūsu ražošanas vajadzībām.

Piedāvājam jūsu uzmanībai citus ar CNC saistītus materiālus:

Jaunas CNC iekārtas izvēle — ko jāņem vērā?

Kāda locīšanas iekārta ir labāka par visiem?

Lokšņu metāla apstrādes metožu salīdzinājums

Vai jums ir citi jautājumi vai vajadzības? Nekavējoties sazinieties ar mums pa tālruni vai e-pastu vai apmeklējiet jebkuru no mūsu pārstāvniecībām.

Vai jums ir nepieciešami remonta pakalpojumi, iekārtu uzstādīšana, restartēšana vai jūsu aprīkojuma operatoru apmācība? IMA servisdienestam ir plaša pieredze un zināšanas, lai risinātu jebkuru problēmu.